Usuwanie znamion – kiedy zdecydować się na zabieg?

Każdy z nas posiada mniejszą lub większą liczbę znamion. Są to najczęściej łagodne zmiany na skórze, których przybywa z latami. Czasami jednak trzeba zdecydować się na wycinanie znamion. Kiedy należy wziąć pod uwagę taką ewentualność? Jak wygląda taki zabieg? Jakie są przeciwwskazania?

Jakie są niepokojące objawy?

Większość zmian skórnych jest łagodnych i nie zagraża w żaden sposób zdrowiu czy życiu człowieka. Czasami jednak (na przykład w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce) znamiona zmieniają się w złośliwe zmiany skórne. Co powinno zaniepokoić? Jeśli znamiona skórne zaczynają wyglądać nienaturalnie, czyli na przykład powiększają się, są pokryte niegojącym się strupkiem, krwawią, swędzą czy robią się czarne (a wcześniej były na przykład brązowe), to konieczna jest konsultacja z dermatologiem. Lekarz przy użyciu dermatoskopu będzie w stanie ocenić czy konieczne jest usunięcie znamiona.

Trzeba podkreślić, że bardzo dużo osób obawia się szczególnie czarnych pieprzyków. Jakie zmiany skórne rzeczywiście powinny budzić wątpliwość? Przyjmuje się, że wizyta u lekarza jest konieczna jeśli zauważycie, że dany element na ciele zmienił kolor czy mocno powiększył się w ostatnim czasie. Innymi niepokojącym objawami są nieregularne kształty czy czerwone obwódki. W takiej sytuacji również należy zgłosić się do dermatologa, który oceni czy usuwanie pieprza jest wymagane. Nie wolno zwlekać z taką decyzją, aby nie doprowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych, którymi może być nawet czerniak.

Warto zaznaczyć, że w ostatnim czasie nastąpił wzrost zachorowań na ten rodzaj nowotworu skóry. Trzeba podkreślić, że dotyka on coraz młodszych ludzi. Aktualnie z czerniakiem boryka się dużo osób przed 30 rokiem życia. Oczywiście, nie każdy czarny pieprzyk oznacza czerniaka. Warto jednak systematycznie oglądać swoje ciało i wstępnie oceniać posiadane znamiona skórne. Jeśli wyglądają one nienaturalnie i odbiegają od norm, to konieczna jest wizyta u dermatologa.

Tak naprawdę jednak każdy powinien – przynajmniej raz na kwartał – udać się do lekarza tej specjalizacji, aby doktor – przy użyciu dermatoskopa – ocenił czy wszystko jest w porządku. Trzeba podkreślić, że szansa na wyleczenie wcześnie zdiagnozowanego czerniaka jest bardzo wysoka. Wszystko dlatego, że aktualnie usuwanie znamion barwnikowych jest przeprowadzane szybko i profesjonalnie. Dzięki tmu pacjent może na nowo cieszyć się normalnym życiem.

Zabieg należy wziąć pod uwagę nie tylko, kiedy dermatolog oceni dane znamiona skórne za konieczne do usunięcia. Trzeba podkreślić, że dobrze jest zgłosić się do odpowiedniego lekarza również wtedy, kiedy znamiona barwnikowe są położone w lokalizacji drażnionej (jak na przykład w miejscu ocierania się paska od spodni). Każdego powinny zaniepokoić też inne zmiany skórne takie jak żółtaki na powiekach, brodawki skórne czy kaszaki.

Jak wygląda zabieg?

Laserowe usuwanie pieprzyków i innych znamion skórnych jest wykonywane przez lekarzy, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności. Zabieg trwa około 30 minut. Wizyta w klinice najczęściej nie przekracza jednej godziny.

Jakie są przeciwwskazania?

Osoby, które mają kłopoty z krzepliwością krwi powinny skonsultować się z lekarzem i opowiedzieć mu o swoich problemach w tym aspekcie. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także ciąża (finalną decyzję podejmuje ginekolog) lub karmienie piersią. Laserowe usuwanie pieprzyków czy innych znamion barwnikowych nie może być przeprowadzone u osób, które są uczulone na lek zmniejszający lub posiadają skłonność do keloidów.

 

 

Comments (1)

  • Czasami bagatelizujemy te rzeczy, a czasem zaniechanie prowadzi do poważnych problemów. Wtedy nawet zabieg usunięcia nie pomorze.

    Odpowiedz

Write a comment