Plastyka powłok brzucha – czym jest, jak wygląda, gdzie ją wykonać?

Po okresie ciąży, dużej utracie wagi lub też wielu innych wydarzeniach skóra brzucha może stracić swą elastyczność. Plastyka powłok brzucha to zabieg, który pozwala na pozbycie się nadmiaru niechcianej, zwisającej skóry. Wycięcie niepotrzebnej skóry z brzucha to nie tylko kwestia estetyki i dobrego wyglądu – obwisły brzuch obciąża kręgosłup, powodując jego bóle i przeciążenia, może również być przyczyną infekcji oraz problemów ze stawami.

Na czym polega plastyka brzucha?

Korekta brzucha, znana również pod nazwą „abdominoplastyka”, polega na chirurgicznym usunięciu zbędnej skóry z brzucha, jak również i tkanki tłuszczowej z podbrzusza. Przeprowadzana jest również plastyka mięśni tworzących jamę brzuszną, w celu nadania lepszego wyglądu – wcięcia w talii oraz płaskiego i jędrnego brzucha. Ta operacja plastyczna brzucha pozwala również na zmianę kształtu i położenia pępka. Przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym – osoba operowana nie odczuwa więc żadnego bólu podczas liftingu brzucha. Podczas zabiegu chirurg oddziela skórę od mięśni brzucha, po czym odpowiednio modeluje mięśnie, zszywając je ze sobą. Następnie zostaje usunięty nadmiar tkanki tłuszczowej z brzucha, wycinana jest także zbędna skóra. Całkowity czas trwania zabiegu wynosi około 3-4 godziny. Warto pamiętać, że ta metoda nie nadaje się do leczenia otyłości – nie da się dzięki niej „schudnąć”.

Od czego należy zacząć?

Osoba zainteresowana operacją powłok brzusznych powinna w pierwszej kolejności udać się na konsultację do chirurga, który będzie przeprowadzał operację. Podczas rozmowy z lekarzem zostanie określony cel, jaki ma zostać osiągnięty, osoba poddająca się zabiegowi otrzyma także wszystkie niezbędne informacje na temat plastyki brzucha – pozna realne ryzyko, jakie ona za sobą niesie, ewentualne komplikacje oraz czas, jaki musi upłynąć, aby po zabiegu wrócić do pełnej sprawności. Następnie należy przeprowadzić wiele różnych badań – od morfologii krwi po RTG klatki piersiowej czy mammografię. Konieczne jest również szczepienie przeciwko WZW typu B.

O czym należy pamiętać przed zabiegiem?

Przed zabiegiem nie należy stosować żadnych diet odchudzających, a na dwa tygodnie przed operacją plastyczną brzucha należy zaprzestać palenia papierosów i wyrobów tytoniowych. Nie należy również przyjmować leków, które mogą wpływać na zmniejszenie krzepliwości krwi – takim lekiem jest na przykład aspiryna. Najlepiej jest skonsultować z lekarzem każdy lek, jaki zamierzamy przyjąć przed operacją. Przez kilka godzin przed operacją nie należy w ogóle nic jeść ani pić. Wszelkie wątpliwości należy zgłaszać lekarzowi – nawet z pozoru nieistotne substancje i działania mogą mieć znaczny wpływ na przebieg operacji.

Po zakończonej operacji 

Po zakończeniu operacji na brzuch pacjenta zakładane jest specjalne, uciskające ubranie, które powinno być noszone przez trzy miesiące po zabiegu. Umożliwi to uzyskanie najlepszych możliwych rezultatów. Zazwyczaj na drugi dzień po operacji plastyki powłok brzusznej osoba operowana może – pod okiem lekarza – wykąpać się, szwy zaś są usuwane po około pięciu dniach. Przez kilka pierwszych dni po operacji brzucha może utrzymywać się pewnego rodzaju dyskomfort oraz ból – w takiej sytuacji można, w celu poprawy samopoczucia, przyjmować leki przeciwbólowe. Po operacji podawane są również zastrzyki przeciwzakrzepowe, a następnie leki przeciwzakrzepowe, które powinny być przyjmowane przez miesiąc.

Przez kilka tygodni po zabiegu osoba operowana powinna zrezygnować z uprawiania sportów i jak najbardziej ograniczyć prace fizyczne – należy pozwolić organizmowi na regenerację i powrót do pełnej sprawności. Przez kilka miesięcy lepiej jest również unikać opalania się. Blizny po zabiegu należy masować i nawilżać, a w razie potrzeby – stosować specjalne maści. Spowoduje to zredukowanie ich widoczności.

Cena zabiegu plastyki powłok brzusznych wynosi zazwyczaj przynajmniej 7 000 złotych.

Comments (2)

  • Mój brzuch po drugiej ciąży nie najlepiej wygląda dlatego zastanawiam się nad tego typu zabiegiem. Czy jest tutaj ktoś kto miał taki zabieg>

    Odpowiedz
  • Ja trochę przytyłam i nie najlepiej się czuję. Nie najlepiej tez wygląda mój brzuch i całe ciało.

    Odpowiedz

Write a comment