Pakiety medyczne dla pracowników – czy warto?

Mówi się, że pracownik zdrowy to pracownik efektywny. Czy zatem pakiety medyczne dla pracowników to dobry pomysł? Poniższy artykuł pomoże odpowiedzieć na to pytanie.

Czym są pakiety medyczne?

Pakiet medyczny to zestaw usług oferowany przez prywatne sieci opieki zdrowotnej. Są one kierowane do klientów indywidualnych, pewnych grup czy też całych firm. Wyboru można dokonać spośród dziesiątek ofert, często bardzo niewiele się od siebie różniących. Dzięki temu można wybrać pakiet idealnie skrojony na potrzeby danej firmy, ale jednocześnie mnogość utrudnia wybranie konkretnego usługodawcy. Na szczęście są platformy takie jak: http://zdrowiewfirmie.pl/, które pomagają w procesie decyzyjnym dzięki bardzo szerokiej ofercie różnych dostawców usług medycznych.

Po co pakiet medyczny?

Skoro w naszym kraju działa publiczna opieka zdrowotna to po co płacić za prywatne usługi? Przede wszystkim działanie publicznej opieki zdrowotnej pozostawia wiele do życzenia. Czas oczekiwania na wizyty często przekracza kilka tygodni. Ponadto należy najpierw udać się do lekarza POZ, który wedle własnego rozeznania daje skierowanie do danego specjalisty, a często wystawia kilkudniowe zwolnienie i jeśli „nie przejdzie” to dopiero wtedy kieruje pacjenta dalej. Następnie, już u właściwego lekarza, po odczekaniu długiego czasu na wizytę należy odsiedzieć swoje w kolejce. W praktyce trzeba zarezerwować przynajmniej kilka dni na wizyty u lekarzy, a godziny pracy większości ośrodków zdrowia pokrywają się z godzinami pracy firm. W związku z tym pracownik zmuszony jest do skorzystania z urlopu. Niejednokrotnie na czas oczekiwania na wizytę konieczne jest zwolnienie lekarskie, przez co pracownik przez długi czas nie pojawia się w pracy. Poza tym jakość świadczonych usług często nie należy do najlepszych i zanim uda się wyleczyć daną przypadłość należy odwiedzić kilku lekarzy. W przypadku prywatnej sieci medycznej całość często zamyka się w jednym dniu. Poza tym wysoka jakość świadczonych usług pozwala liczyć na szybkie wyleczenie.

Korzyści z pakietu medycznego dla pracowników

Jak już zostało napisane wcześniej chory pracownik może liczyć na szybką wizytę i szybkie wyleczenie w prywatnej sieci opieki zdrowotnej. Dzięki temu pracodawca nie musi wypłacać pensji osobie, która tej pensji nie wypracowuje. Ponadto zadowolenie pracownika, który otrzymuje odpowiedni pakiet medyczny zdecydowanie wzrasta. Dzięki temu wzrasta również jego efektywność w pracy.

Firma oferująca prywatną opiekę zdrowotną wyróżnia się pozytywnie na rynku pracy, który przekształca się z „rynku pracodawcy” w „rynek pracownika” ze względu na dużą ilość ofert pracy i łatwość w ich znalezieniu. Jeśli uda się zdobyć pracownika należy go zatrzymać. Dla większości ludzi zdrowie stanowi wartość najwyższą co pracodawca może wykorzystać, oferując odpowiednie pakiety medyczne dla pracownika i jego rodziny.

Są jakieś wady?

Ciężko znaleźć minusy wykupywania pakietów medycznych dla pracowników. Niewątpliwym jest cena takiej usługi, jednakże biorąc pod uwagę, że pracownik dzięki temu będzie efektywniej pracował, oraz nie będzie musiał traci czasu na wycieczki do różnych lekarzy to zasadniczo pracodawca „wychodzi na zero”.

Write a comment