Na czym polega pierwsza wizyta u ginekologa?

Niemal wszyscy dorośli wiedzą, że ginekologia jest dziedziną medycyny zajmujący się profilaktyką oraz leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego.

Do ginekologa udają się najczęściej kobiety pełnoletnie chodź i młodsze dziewczyny już mogą skorzystać z jego pomocy, jednak wówczas powinny być podczas wizyty pod opieką swojego rodzica bądź opiekuna.

Z jakimi problemami najczęściej zwraca się do ginekologa?

Do lekarza ginekologa udaje się najczęściej z takimi problemami jak:

  • stany zapalne pochwy
  • zaburzenia miesiączkowania
  • sprawy związane z niepłodnością,antykoncepcją
  • jak również w celu leczenia nowotworów narządów rodnych

Ginekologia bardzo ściśle powiązana jest z położnictwa.

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologicznym powinna przebiegać w następujący sposób.

Najpierw powinien odbyć się wywiad medyczny, podczas którego lekarz zbiera informacje na temat dolegliwości pacjenta z którymi przyszedł. Następnie wypytuje na temat schorzeń które przeszedł pacjent w przeszłości bądź występowały w rodzinie, dowiaduję się na temat regularności cyklu miesiączkowego, pyta o współżycie, czy ponadto występują jakieś inne niepokojące objawy oprócz wymienionych przez pacjentkę.

Warto, jeśli lekarz sam nie wspomni podczas wizyty, poprosić o wykonanie badania piersi. Powinno być one wykonywane na każdej wizycie jednak nie wszystkie kobiety o tym wiedzą a lekarze czasami sami mają zbyt mało czasu bądź zbyt dużą liczbę pacjentów i niechętnie przypominają o tym obowiązku. To lekarz ginekolog może nauczyć pacjentkę w jaki sposób prawidłowo kontrolować piersi i wykonywać samobadanie. Na wizycie najczęściej wykonywane jest także badanie czysto ginekologiczne palpacyjne i wewnętrzne. Pozwala to ocenić szyjkę macicy oraz ewentualne patologie które mogły się znajdować. Aby zbadać szyjkę macicy zakładany jest pacjentce wziernik dopochwowy. Lekarz ginekolog może zlecić wykonanie badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Podczas wizyty u ginekologa może zostać wykonana cytologia, również u ginekologa w Krakowie a także w każdym innym mieście. Cytologia jest badaniem profilaktycznym które pozwala wykryć raka szyjki macicy. Powinno być ono wykonywane u wszystkich kobiet w wieku rozrodczym jak również u nastolatek które już rozpoczęły współżycie seksualne. Pierwszą cytologię powinno się wykonać mi później niż 3 lata po pierwszym stosunku. U kobiet dorosłych cytologia zalecana jest średnio raz na 3 lata. Nie warto obawiać się wizyty u ginekologa. Z pewnością może to być krępująca wizyta, zwłaszcza dla młodej dziewczyny, jednak jeśli lekarz jest kompetentny, miły i przyjaźnie nastawiony do pacjentki wówczas taka wizyta przebiegnie bez żadnych problemów i ogólnego stresu.

Write a comment