Kiedy wyrywać zęby mądrości?

Wyrywanie zębów mądrości wiąże się ze sporym dyskomfortem. Niektórzy mogą się zastanawiać, czy w ogóle warto je wyrywać. Są to zęby trzonowe i również służą do rozdrabniania pokarmu, natomiast nie są niezbędne. Niestety z reguły akurat te zęby przysparzają więcej kłopotów, niż pożytku. Zazwyczaj w łuku zębowym brakuje dla nich miejsca, w wyniku czego wyrastają one w złym położeniu. Najczęściej ząb mądrości wyrasta koroną do siódemki, a także na nią napiera. Następnie dochodzi do uciskania reszty zębów, co może skończyć się ich wykrzywieniem i będą nachodzić jeden na drugi – wtedy wyrwanie zęba mądrości jest konieczne.

Wszelkie wskazania do wyrwania zębów mądrości  :
– brak miejsca na ósemki
– usunięcie ze wskazań ortodontycznych (przesuwają i przekrzywiają resztę zębów)
– wrastają w policzek
– brak możliwości ich zaleczenia
– częste stany zapalne

Jak przebiega zabieg ekstrakcji zęba mądrości ?
Jest to dosyć poważny zabieg. Przed wyrwaniem zęba mądrości należy przede wszystkim zjeść, gdyż po ekstrakcji nie można spożywać pokarmów przez ok. 3 godziny. Należy wykonać także zdjęcie rentgenowskie zęba, dzięki któremu chirurg dokładnie będzie znał jego położenie. Pozwoli mu to przygotować się do zabiegu oraz będzie wiedział w jakim miejscu ma zacząć rozcinać dziąsło, niestety najczęściej jest taka potrzeba, ponieważ musi wydostać ząb mądrości z kości. Po usunięciu zęba lekarz musi nałożyć opatrunek chirurgiczny czyli szwy.

Dolegliwości występujące po wyrwaniu zębów mądrości :
– opuchlizna (utrzymuje się do tygodnia, jest to normalne zjawisko)
– szczękościsk (również występuje, natomiast jeśli nie mija trzeba zgłosić się na kontrolę)
– uczucie ciągnięcia
– ból
– kłucie
– gorączka

Najważniejsze zalecenia dla pacjenta – jak postępować po zabiegu?
Zalecenia są zazwyczaj udzielane przez chirurga zaraz po zabiegu. Bardzo ważne jest, aby przestrzegać wszelkich zasad dotyczących pielęgnacji rany. Po powrocie do domu trzeba przyłożyć, np : lód w kostkach owinięty czystą ścierką, pić zimną wodę, czy jeść płynne lody. Kiedy zaczyna ciec krew można przytykać ranę wacikiem. Należy również stosować delikatne płukanki z sody oczyszczonej czy szałwii. Trzeba również robić okłady za pomocą gazików namoczonych w specjalnym roztworze (lek do rozpuszczania w wodzie, na obrzęki). Warto też mieć w domowej apteczce silne leki przeciwbólowe, zmniejszą one ból i pomogą przetrwać pierwsze kilka dni po zabiegu. Należy pamiętać, iż nie zostanie zaszyty cały zębodół tylko miejsce nacięcia dziąsła. Zębodół musi zagoić się sam i na to trzeba poczekać do dwóch tygodni po wyrwaniu, dlatego wypada przepłukiwać otwór z resztek jedzenia. Na początku najlepiej jeść półpłynne pokarmy. Nie wolno pić takich płynów jak, np : herbata, kawa, napoje gazowane, napoje alkoholowe. Palenie tytoniu również jest całkowicie zabronione. Przez dobę po ekstrakcji nie należy też myć zębów, czy intensywnie płukać jamy ustnej.

Jeśli po kilku dniach od zabiegu pojawią się dolegliwości w postaci nieustępującego krwawienia, silnych bóli, czy gorączki – konieczne jest udanie się do chirurga w celu natychmiastowej kontroli.

Comments (1)

  • Ja sama wyrwałam wtedy kiedy zaczęły boleć, a bolały pod koniec naprawdę mocno, a właściwie z prawej strony, z lewej do tej pory się ząb nie pokazał na tyle, aby być problematyczny. Przyznam się, że to najgorszy zabieg z zębami jaki dotychczas przeszłam.

    Odpowiedz

Write a comment