Jak przebiega wyrywanie zębów? Czy jest się czego bać?

Wyrywanie zębów budzi grozę nie tylko u dzieci, ale też u niektórych dorosłych, jednak jest jednym z najbardziej komfortowych zabiegów dentystycznych. Czasem ten zabieg dyktowany jest względami estetycznymi, gdy zęby mądrości zabierają miejsce dla pozostałych zębów, powodując ich wykrzywanie się. Często ortodonta zaleca usunięcie ósemek, by zrobić miejsce na pozostałe zęby. Nie mówiąc już o tym, że mają one tendencję, by się psuć, trudno do nich dotrzeć wiertłem, a jeśli rosną, wrzynając się w policzek, mogą dodatkowo powodować dyskomfort i ból. 

Wyrywanie zębów – czy jest się czego bać?

Wyrywanie ósemek górnych jest tańsze i prostsze, dolne są czasami kłopotliwe, nie wyrastają do końca i trzeba ciąć dziąsło. Zabieg odbywa się pod pełnym znieczuleniem, jedyny ból jaki odczujemy to ból, gdy znieczulenie przestanie działać kilka godzin po zabiegu. Wtedy przez kolejne doby można przyjmować leki znieczulające.

Wskazania do wyrywania zębów

Częstym wskazaniem do ekstrakcji zęba jest rozległa próchnica, gdy jedynym ratunkiem dla zęba jest pozbycie się go. Może to dotyczyć zębów mlecznych, wtedy ortodonta założy na zęby stałe porcelanowy pierścień, zapobiegający zjeżdżaniu zębów do środka, w miejscu gdzie ma wyrosnąć stały ząb. Czasem w stałym zębie pojawi się przetoka i kwalifikowany jest do wyrwania. Jeśli to szóstka lub piątka, można aparatem ortodontycznym zsunąć pozostałe zęby w jednej linii, jeśli to ząb z przodu, konieczne jest dosztukowanie go, np. wyjmowaną koronką (tańsze rozwiązanie) lub przy pomocy implanta. Niektórzy celebryci świadomie decydują się na usunięcie zębów, by zastąpić je perfekcyjnie wyglądającymi implantami.

Jak przebiega wyrywanie zębów?

Zabieg wyrywania zęba zaczyna się od podania znieczulenia i jest to najmniej komfortowa czynność, jaką wykonuje dentysta. Następnie dentysta bierze specjalne dłuto i podważa ząb, na końcu wyciągając go pęsetą dentystyczną. Cały zabieg zależy od umiejętności stomatologa, ale też od tego jak rośnie korzeń. Czasami konieczne jest zakładanie szwu i szycie. Szew rozpuści się w dziąśle.

Ile kosztuje zabieg wyrwania zęba? W zależności od trudności zabiegu i standardów konkretnego gabinetu stomatologicznego, cena za wyrwanie zęba może wynosić od 200 zł do około 500 złotych. Dodatkowym kosztem jest wykonanie rentgena zębów, by dentysta ocenił, jak umiejscowione są korzenie. Ponadto dzieciom wykonuje się pantomogram, czyli zdjęcie zębów, by sprawdzić, czy w jamie ustnej są obecne wszystkie zęby stałe. Sprawdź ofertę wyrywania zębów.

Czego nie wolno robić bezpośrednio po zabiegu wyrywania zębów?

Jeśli krwawienie jest obfite, należy trzymać gazik, by je zatamować, można dodatkowo owinąć go kostką lodu. Przez  pierwsze dwie godziny nie można jeść ani pić. Po upływie tego czasu zalecane jest płynne jedzenie.  Po wyrywaniu zęba dozwolone są lody. Należy unikać gorących i twardych potraw. Jeśli krwawienie nie ustępuje, należy wrócić do stomatologa, który założy szew. Nie należy dotykać językiem rany po zębie, ani płukać jamy ustnej wodą.

Write a comment