Jak dbać o implanty zębów?

Implanty zębów stosuje się w różnych celach. W głównej mierze chodzi jednak o poprawę estetyki uśmiechu. Pełne uzębienie to gwarancja dobre prezencji oraz większy komfort przy spożywaniu pokarmów. O implanty, tak jak o wszystkie inne zęby, trzeba w odpowiedni sposób dbać.

Zaraz po zabiegu…

Najbardziej kłopotliwe jest dbanie o implant ,,chwilę” po zabiegu. Bezpośrednio po wszczepieniu, rana jest często stosunkowo wyraźna i odczuwalna. Uniemożliwia to skutecznie używanie zwykłej szczoteczki do zębów. Zastosowanie specjalnych płynów do płukania zapobiegnie zagnieżdżeniu zbyt dużej ilości bakterii. Alternatywą jest tutaj wykorzystanie specjalnych żeli antybakteryjnych. W gabinecie dentystycznym, w którym przeprowadza się zabieg, bardzo często pacjentowi przekazuje się specjalnie miękką szczoteczkę. Szacuje się, że można jej używać przez okres pierwszych czternastu dni od wstawienia implantu. Jej delikatne włosie jest o wiele bardziej przyjazne dla naszej jamy ustnej.

Niszczące osady

Dbałość o uzębienie to przede wszystkim efekt występowania różnorakich osadów. Ważne jest, aby były one z jamy ustnej codziennie usuwane. Oprócz dokładnego mycia zębów (przynajmniej dwukrotnie, przez minimum dwie minuty), powinno się przynajmniej raz dziennie dokonywać gruntownego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz powierzchni implantów.

Sposób czyszczenia zależy od czasu, który upłynął od momentu wszczepienia implantu zębowego. Z początku działania zakładają bardziej delikatne formy (płukanie, mycie delikatną szczoteczką). Następnie sprawa o wiele bardziej przypomina normalne procesy higienizacji.

Dokładne instrukcje działania, powinny zostać przekazane w gabinecie dentystycznym. Dla przykładu, szczoteczka musi być miękka oraz wielopęczkowa, pasta zaś zawierać substancje bakteriobójcze. Szczotkowanie zębów to zwłaszcza proces, który wiele osób lekceważy. Tymczasem prawidłowa technika w znacznie większym stopniu usuwa szkodliwe osady. Liczy się zatem nie tylko czas, ale również płynność ruchów.

Szczoteczka to nie wszystko

Wiele osób zapomina o podstawowej wadzie szczoteczki do zębów. Nie dociera ona dokładnie do przestrzeni międzyzębowych. Sama pielęgnacja oparta na tym urządzeniu, może zatem okazać się zupełnie niewystarczająca. Dentyści zachęcają do pielęgnacji implantów oraz zdrowych zębów przy dodatkowym użyciu chociażby nici dentystycznych.

Wbrew pozorom, bardzo mała ilość osób potrafi w ogóle w prawidłowy sposób użytkować owe nici. Tymczasem profilaktyka stomatologiczna zakłada oprócz szczotkowania, regularną pielęgnację przy jej pomocy. Zastępstwem może być tu zastosowanie tzw. nitek wodnych. To najbardziej subtelna i najmniej agresywna metoda czyszczenia zębów. Woda, w postaci sprayu, delikatnie wypłukuje osady w nieinwazyjny dla jamy ustnej sposób.

O wyborze konkretnej metody pielęgnacji, powinien decydować lekarz. Regularne konsultacje z nim, zapewnią właściwy wybór metod pielęgnacji. To z kolei, pozwoli nam na prawidłowe dbanie o nasze uzębienie. Odpowiednia higienizacja to gwarancja długiego cieszenia się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Comments (1)

  • Implanty zębów to wcale nie jest prosty temat. Trzeba dbać nie tylko dlatego, że są drogie, ale również dlatego, że założenie nowych to po prostu kolejny zabieg.

    Odpowiedz

Write a comment