Czym zajmuje się stomatologia estetyczna

Zęby zyskują coraz więcej naszej uwagi. Ludzie stają się bardziej świadomi tego, że choroby zębów mogą przyczynić się do chorób całego organizmu. Zależy nam także na pięknym uśmiechu, śnieżnobiałych i prostych zębach. I właśnie dlatego powstała stomatologia estetyczna.

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się wyglądem zębów. Są to wszelkiego rodzaju zabiegi, które mają zęby upiększyć a jednocześnie ingerować w nie jak najmniej. W zależności od sytuacji, stomatologia estetyczna czerpie z innych dziedzin, takich jak ortodoncja, stomatologia zachowawcza czy protetyka. Zabiegi mogą dotyczyć pojedynczych zębów, jak i całych łuków zębowych. Można przeprowadzać je w każdym wieku, jeśli zachodzi taka potrzeba. Stomatologia estetyczna to takie rzeczy jak wybielanie zębów, nakładanie licówek czy korekta kształtu zgryzu. To również uzupełnianie braków w uzębieniu, zarówno kiedy brak całego zęba jak i w przypadku ukruszeń. Stomatologia estetyczna zajmuje się także profilaktyką zębów.

Czy każdy może skorzystać z tych usług?

Aby móc skorzystać ze stomatologii estetycznej, zęby muszą być wcześniej wyleczone. Nie możemy przyjść z próchnicą, stanem zapalnym lub dysfunkcją mięśni szczęki czy innym problemem wymagającym najpierw leczenia samego w sobie a dopiero następnie zajęcia się wyglądem. Przy pierwszej wizycie lekarz z pewnością przeprowadzi szczegółowy wywiad, obejrzy zęby i stwierdzi, czy są one gotowe na zabieg w jego gabinecie. Również poruszy temat waszych oczekiwań, bo może się okazać, że wasza wizja jest niemożliwa do spełnienia lub też wymaga szeregu zabiegów.

Jakie są najczęstsze zabiegi wykonywane stomatologii estetycznej?

Najpopularniejszym zabiegiem z dziedziny stomatologii estetycznej jest z pewnością wybielanie zębów. W gabinecie i pod okiem profesjonalisty jest zdecydowanie bardziej trwałe i bezpieczniejsze niż gdybyśmy spróbowali pozbyć się plam i przebarwień w domu. Wybielaniu często poddają się osoby pijące duże ilości kawy i herbaty a także palacze, u których zęby przybierają żółty odcień. Wybielanie zębów nie jest oczywiście na zawsze i co jakiś czas, w zależności od trybu życia należy je powtarzać.

Równie popularne są licówki, czyli porcelanowe nakładki na zęby, dzięki którym możemy korygować długość zębów, ich kształt a także pozbyć się przerw pomiędzy nimi np. diastemy. Ten rodzaj zabiegu jest skierowany do osób z zupełnie zdrowymi zębami, które jednak chciałby coś w nich zmienić. Licówki są mało inwazyjne, nakleja się je na istniejącego już zęba.

Ostatnim najpopularniejszym zabiegiem stomatologii estetycznej, dzięki któremu poznacie specyfikę tej dziedziny stomatologii, jest piaskowanie. Dzięki wprowadzeniu odpowiedniego proszku pod wysokim ciśnieniem w przestrzenie międzyzębowe, zęby odzyskują swój dawny koloryt, zostają idealnie wyczyszczone oraz pozbywają się osadu. To idealna opcja dla tych, którzy mają naturalnie białe szkliwo, jednakże zasłonili je poprzez zły tryb życia, np. duże ilości wypijanej kawy.

Write a comment