Chirurg plastyczny pomoże z odstającymi uszami

Na liście wszystkich niedoskonałości, które można wymienić w obrębie ludzkiej twarzy, obok mało estetycznego i dużego nosa trzeba zdecydowanie umieścić odstające uszy. Tego rodzaju defekt jest szczególnie przykrą przypadłością w przypadku dzieci, które wszakże mogą spotkać się z naśmiewaniem ze strony rówieśników w szkole. Jest jednak problemem również dla wielu dorosłych. Na szczęście rozwój chirurgii plastycznej w naszym kraju oraz względnie łatwy dostęp do tego rodzaju usług sprawia, że każdy może udać się do specjalisty i poprawić to, co niekoniecznie dobrze wyszło matce naturze.

Jaki jest przebieg zabiegu?

Operacja sprowadza się do przecięcia skóry za uchem oraz następnym odsłonięciu chrząstki i wyrzeźbieniu kształtu grobelki, która jest miejscem zagięcia małżowiny. Czynności tej dokonuje się za pomocą pilniczka. Kolejnym krokiem jest stworzenie nowego załamania chrząstki poprzez odgięcie jej do tyłu. Potem zostaje już jedynie założenie szwów, przytrzymujących rzeczoną chrząstkę, które pod skórą pozostaną już na zawsze. Blizna, która powstaje w wyniku zabiegu jest bardzo dobrze ukryta, ponieważ znajduje się pomiędzy czaszką a uchem. Jak zatem widać, zabieg jest prosty i nie pozostawia po sobie żadnych nieestetycznych oznak.

Dla kogo są przeznaczone operacje uszu

Zabiegi z zakresu gałęzi chirurgii plastycznej, która zajmuje się operowaniem uszu, czyli otoplastyki – przeznaczone są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Małżowiny uszne są w pełni wykształtowane i posiadają swoją ostateczną wielkość już w okolicach piątego roku życia, więc w tym wieku możliwe jest wykonywanie operacji, mających na celu poprawienie wyglądu ucha. Wielu lekarzy to zwolennicy przeprowadzania zabiegów u najmłodszych z tego względu, że jeśli dziecko nie poszło jeszcze to szkoły, to będzie miało okazje uniknąć wyśmiewania ze strony swoich kolegów oraz koleżanek.

W przypadku dorosłych operacja plastyczna jest możliwa niemalże zawsze. Kluczowe jest wyłącznie to, że obecny kształt uszu stanowi dla pacjenta pewnego rodzaju problem i chce on uzyskać ich lepszy wygląd. Należy pamiętać, że mocno zakorzenione w psychice kompleksy mogą rzutować na wiele sfer życia oraz znacząco utrudniać kontakty z innymi ludźmi. W skrajnych przypadkach może to skończyć się drastycznym zaniżeniem poczucia własnej wartości, a nawet depresją. Z tego powodu, jeśli czuje się taką potrzebę i ma odpowiednie możliwości – należy udać się do sprawdzonego specjalisty i wreszcie uzyskać upragniony od dawna wygląd.

 

Comments (6)

 • Ja kiedyś zastanawiałam się nad operacją plastyczną moich uszu, ale mój chłopak powiedział że moje odstające uszy są urocze i porzuciłam te plany 🙂

  Odpowiedz
 • Mam odstające uszy i nie czuję się z tym komfortowo . Zastanawiam się właśnie nad operacją. Chyba się jej podejmę

  Odpowiedz
 • Odstające uszy są bardzo negatywnie postrzegane przez większość ludzi…Ciągłe docinki na ich temat rujnują psychikę.Znajomy zrobił operacyjnie i od razu „zbudował się” psychicznie w kontaktach z obcymi.

  Odpowiedz
 • Odstające uszy są bardzo negatywnie postrzegane przez większość ludzi…Ciągłe docinki na ich temat rujnują psychikę.
  Nie jest to bardzo inwazyjny zabieg i w miarę bezpieczny.

  Odpowiedz
 • Moja przyjaciółka zawsze miała taki kompleks i szczerze powiem, że wyglądało to mało estetycznie. Jakiś czas temu poddała się operacji i teraz bardziej się sobie podoba. Mnie ciekawi fakt odwrotny – czy jak ktoś ma uszy zbyt przyległe do skóry, da się coś z tym zrobić?

  Odpowiedz
 • Ogólnie jestem przeciw ingerencji w to jakim nas stworzyła natura, ale odstające uszy, jak dla mnie, to wyjątek. Pamiętam jak byłem mały, jak dzieci sie ze mnie naśmiewały. Teraz jako dorosły człowiek skorzystałem z usług chirurga i jestem bardzo zadowolony.

  Odpowiedz

Write a comment